Тема: Правила догляду за кімнатними рослинами.
Мета: Ознайомити учнів із різноманітністю кімнатних рослин; умовами їх росту і розвитку; навчати правильно доглядати за ними. Збагачувати словниковий запас дітей; формувати навички догляду. Виховувати почуття прекрасного, небайдужість до живої природи, бережливого ставлення до рослин.
Обладнання: вазони з кімнатними рослинами; презентація «Догляд за кімнатними рослинами», шматочки поролону, відерце з водою, дерев’яні палички, лійки, магнітофон із записом «Пісні квітів», клаптики тканини для протирання горшків.
Хід уроку:
І. Організація класу
Нас до класу дзвоник кличе, починається урок. Тож сідаємо всі зручніше, й робимо в казку перший крок
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
На шибках малює квіти
Нам мороз свої зимові,
А в кімнаті школярів є
Квіти справжні і чудові.
Любо глянути на них –
Зеленавих та живих.
За віконцем – хуртовина,
Заметіль гуде-кружляє,
А в теплі у нас рослини
І ростуть, ще й розцвітають.
Ще й до учнів тягнуть віти,
Мов нагадують малятам,
Щоб не забували діти
Своїх друзів поливати.
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося із деякими кімнатними рослинами і навчимося за ними доглядати.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про кімнатні рослини.
- Часто ми слухаємо пісні про квіти, розповідаємо про них вірші, співаємо про них, але ми не знаємо, чи квіти нас чують, чи подобаються їм наші пісні. А чи хотіли б ви почути, про що думають чи співають квіти? Якщо дуже – дуже захотіти і уважно прислухатись, то можна почути , як рослинки співають. Нумо, прислухаймось усі разом, заплющивши очі.
Вчитель непомітно вмикає магнітофон, прихований від дитячих очей, і в класі звучить пісня «Пісня квітів»:
Виростаєм на віконці,
Зацвітаємо на сонці,
Від водиці зеленієм
Першокласникам радієм.
Ви нас, діти, доглядайте
І водою поливайте.
Щоб могли ми воду пити,
Треба землю розпушити.
Любі учні! Час не гайте –
Наше листя протирайте.
В школі вашій
Для нас , квітів,
Найщиріші друзі – діти.
2. Формування нових знань
- До якої природи належать кімнатні рослини? (До живої природи)
- Що полюбляють кімнатні рослини?
- Про що вони просять нас?
Презентація «Кімнатні рослини», під час якої вчитель називає рослини, що з’являються на малюнках.
(фікус фіалка монстера колеус дифенбахія орхідея алое кактус)
Разом із учнями з’ясовують, чи є такі рослини в класі. Доцільно розповісти дітям про те, що одну й ту саму рослину називають по-різному, наприклад, алое – столітник, бальзамін – вогник тощо.
Ознайомлюючи дітей із рослинами, вчитель розказує про життя цих рослин у природних умовах, про їх використання у промисловості. Усе це розширює уявлення дітей про рослинний світ і підвищує інтерес до спостережень.
3.Розширення інформаційного поля.
Дітям цікаво буде дізнатися, що один із видів фікуса в себе на батьківщині, в Індії, досягає 30 м заввишки, з листям до 1 м завдовжки. Зарослі фікуса утворюють цілі гаї. Із соку фікуса виготовляють каучук, з якого роблять гумові іграшки тощо.
Вчитель. Рослини – це живі істоти, які живляться, дихають, ростуть; їм для життя необхідні світло, тепло, волога, повітря, поживні речовини з ґрунту.
3. Гра «Що на що схоже»
• На що схожий кактус?
• На що схожі листочки бегонії, фікуса, фіалки?
IV. Фізкультхвилинка
По долині ми гуляєм,
Фізкультхвилинку починаєм.
Справа – ліс, а зліва – поле,
Унизу іскриться море.
В небі сонечко сіяє
І з нами промовляє.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Будем дружними зростать.
Дуже добре будем вчитись,
Вдома, в школі не лінитись.
V. Практична робота. Догляд за кімнатними рослинами
Вчитель пояснює, як і для чого розміщують рослини ближче до світла, як треба робити сухе і вологе обтирання листя від пилу, протирати горшки, поливати і обприскувати рослини, розпушувати землю; показує, як виконується кожна операція.
Практична діяльність учнів.
1) Поливання квітів.
2) Розпушування ґрунту.
3) Видалення пилу з листя.
групова форма трудової діяльності (кожна група одержує вазон, шматочок поролону для протирання листя , дерев’яну паличку для розпушування землі, лійку для поливання, пульверизатор для обприскування листя, клаптик тканини для проти рання горшків). Обов’язки між членами групи чітко розмежовуються: кожен виконує конкретну операцію.
VI. Хвилинка- цікавинка
Чи знаєш ти?
● Усім кімнатним рослинам корисно іноді опинитися під теплим дощем,
але не всі рослини можна мити під душем.
● Запилені рослини з ворсистим листям (наприклад, фіалку) краще чистити
м'якою щіточкою.
● Якщо ви забули полити рослину і земля зовсім висохла, поставте горщик
із квіткою у воду і тримайте до зникнення пухирців повітря: земля
повинна стати вогкою.
● Поливаючи рослини, пам'ятайте, що краще добре полити квітку раз на
тиждень, ніж потроху щодня.
● Навесні та влітку, під час цвітіння кімнатну рослину потрібно поливати
дещо більше, ніж зазвичай: рослину слід підживлювати.
● Кімнатні рослини необхідно пересаджувати кожні два-три роки, і краще
це робити навесні.
● Коріння рослини може дуже розростися, і, незважаючи на часте
поливання, рослина може засохнути.
VII. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Ліплення з пластиліну кактуса, на якому «зацвіла» квітка
2. Тестування
– Яку користь приносять кімнатні рослини? Позначте правильну відповідь.
а) Очищують повітря;
б) заповнюють порожні місця на підвіконні;
в) зволожують повітря;
г) знищують шкідливих комах;
д) збагачують повітря киснем;
е) прикрашають кімнату;
ж) лікують.
VIIІ. Підсумок уроку
- Які кімнатні рослини ви запам'ятали?
- Як слід доглядати за кімнатними рослинами?
- Яку користь приносять кімнатні рослини?
- Ви навчилися розуміти «бажання» квітів та інших кімнатних рослин. Прислухайтесь і здогадайтесь , про що просять вас рослини у коридорах школи, вдома.
Виконайте їхні прохання.
Квітам сумно, коли їх мало, а тому посадіть нові:
Квітам тісно у маленьких вазонах, тому пересадіть їх у більші.
Квітам подобаються гарні вазони, тому прикрасьте їх.
Квітам важко дихати – протирайте листочки, розпушуйте землю.