Тема: нове відкриває наша школа
Мета: Дати дітям поняття про те, що в школі здобуваються знання, які необхідні всім людям у житті; ознайомити учнів зі шкільним приладдям, правилами поведінки у школі; підводити їх до розуміння нових обов’язків; формувати поняття про основні види діяльності на заняттях; розвивати пізнавальні інтереси; виховувати любов до навчання, книги, знань, товаришів; повагу до школи і її правил.
Обладнання: квіточки з іменами, загадки, малюнки шкільного приладдя, Чебурашка, рас краски «школа», олівці, емблеми першокласника. Велика саморобна книжка, де на кожну дитину є один чистий листок.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Вчитель.
Я рада вас бачити сьогодні у святковий вересневий день здоровими, усміхненими, дружніми. Всіх вітаю з Днем Знань.
Добрий день, мої любі діти!
Ви прийшли нині в перший клас.
Вчитись будете і радіти,
І рости кожен день і час.
Школа двері для вас відкрила,
І запрошує вчитись вас,
Бо знання — це велика сила!
То ж навчайтеся! В добрий час!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда.
Ось ви і стали учнями, дорогі мої першокласники. Школа радісно вас зустріла і усміхається усіма віконцями до своїх любих дітей.
А хто знає, чого навчає школа?
(Відповіді дітей).
Треба добре дітям знати,
В школі вчать дітей читати,
І писати будуть вчити,
На екскурсії водити.
Будуть вчити рахувати,
Танцювати і співати.
Нас навчать, як в світі жити,
З усіма дітьми дружити.
Вчать у школі працювати,
Труднощі перемагати.
Завжди правду говорити,
В світі лиш добро творити.
Вчитель.
Школа — це не лише те приміщення, до якого ви щойно зайшли, — це велика країна Знань, країна дитинства і юності. Ви побачили, що тут навчаються не лише маленькі діти, але й дорослі учні. Всі школярі одержують відповідні знання, які просто необхідні для кожної людини. Маленькі вчаться читати, писати, рахувати, а старші пізнають секрети інших наук, але без уміння читати, писати і рахувати ніхто не може обійтися. Тому з цього починають усі учні. Саме з цього почнете своє навчання і ви. Але спочатку ми всі познайомимося, бо від сьогодні ми — це одна велика і дружна сім’я однокласників-учнів.
2. Знайомство «Віночок дружби»
Вчитель роздає кольорові квіточки, на яких написано ім’я та прізвище дитини.
- Зараз ми «сплетемо» віночок дружби.
Учні виходять по черзі до дошки, називають своє ім’я і кріплять квіточки у віночок.
- Віночок – це державний символ, що символізує дружбу і міцність. Утворіть коло, щоб завжди бути дружними. Посміхніться одне одному, привітайтесь, познайомтесь.
ІII. Повідомлення теми уроку і завдань уроку.
В нашому класі є велика книга. У цій книжці для кожного з вас відведений великий чистий листок і на ньому ми будемо записувати наші перемоги. Бо у кожного з вас перемог буде дуже багато. Всі ви швидко навчитеся гарно читати і писати, хтось матиме найкращі успіхи з математики або малювання, хтось чудово буде співати або танцювати, хтось досягне неабияких успіхів у навчанні. І все це ми будемо записувати в нашу книгу. А поки що вона ще чиста і біла. Сьогодні ви в ній вперше намалюєте свою долоньку кожен на своїй сторінці, а потім будемо робити і записи. Спочатку — вчитель, а потім і кожен сам, коли навчимося писати. Час спливатиме швидко і ми зробимо у ній багато записів, тобто ми з вами напишемо свою цікаву книгу про те, як ми здобували знання. (Долоньку кожної дитини обведе вчитель у вільний час).
1. Відгадування загадок
1.Виводить букви і слова
Ота цікава штучка,
В руці виблискує здаля,
Нова гарненька…(ручка)
2.Хто мовчить, а всіх навчить! (Книжка)
3.Снігові поля, чорні грачі. Хочеш розуміти — бери і вчи! (Книжка)
4.Утрьох їдуть братці на конячці! (Пальчики, що тримають ручку)
5.Чорний Іван,
Дерев’яний капітан.
Де носом поведе,
Там помітку кладе (олівець)
6. Вчить читати, рахувати,
І писати, і співати
Всіх дітей довкола
Наша люба…(школа)
7. Разом стіл я і стілець,
Хто вгадає – молодець! (парта)
Вчитель.
Молодці, діти! Загадки ви любите відгадувати і це дуже приємно. Це означає, що вчитися ви хочете. Хочете, діти, вчитися? (Відповіді дітей).
Правильно, вчитися треба — це життєва необхідність для кожної людини. А чому треба вчитися, для чого потрібні знання? Як ви гадаєте?
(Відповіді дітей).
Правильно, знання людині потрібні, щоб усе розуміти, щоб усе знати, добре жити, щоб бути грамотним, умілим, а значить — всесильним. Кажуть же люди, що «здобудеш освіту — побачиш більше світу».
2. Ознайомлення зі шкільним приладдям
Гра «Чи знаєш ти шкільне приладдя?»
Вчитель показує дітям малюнки предметів. Діти повинні назвати всі предмети і вибрати шкільне приладдя.
- Назвіть шкільне приладдя?
- Які малюнки зайві?
Вправа «Чебурашка першокласник»
До нас завітав у перший клас ще один учень - Чебурашка. Він теж іде у перший клас, але не знає, що брати з собою в школу. Послухайте віршик і скажіть, чи правильно зібрався у школу Чебурашка.
Перший раз наш Чебурашка
Став збиратися до школи.
Олівця поклав у сумку,
Книги, ручку, зошит, гумку,
М’яч, перо, граблі, подушку,
На обід м’яку пампушку,
Два ведмедика, лопатку,
Білочку руду хвостату,
Лук і стріли, і рушницю,
Ще й пухкеньку паляницю.
Ще стільця, стола і парту,
Ще й географічну карту,
Трактора, машину, мило.
Вже надворі звечоріло.
Сів наш Чебурашка, дума думку –
Чи усе поклав у сумку?
- Що поклав Чебурашка у сумку?
- Що йому знадобиться у школі?
- Що з цих предметів буде зайвим?
- Дайте пораду Чебурашці.
ІV. Фізкультхвилинка.
Ми учились, ми трудились
І. напевно, вже стомились.
Тож давайте для розрядки
Зробимо кілько вправ зарядки
«Раз!» - підняти руки вгору.
«Два!» - нагнулися додолу.
«Три!» - повернулись вправо, вліво.
На «чотири» - всі присіли,
Похитали головою,
Ще й притопнули ногою.
Пальчиками повертіли
І за парти тихо сіли.
4. Бесіда про призначення речей, що є у класі. Ознайомлення з правилами поведінки на уроці, перерві.
Заходить вчитель – треба встать.
Коли дозволить – тихо сядь.
Спитати хочеш – не гукай,
А тільки руку підіймай.
У школі парту бережи
І на парті не лежи.
Щоб урок минув не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Отож, діти, школа — це велика країна, де діти здобувають знання, вчаться перемагати, творити, розкривають свої таланти і здібності. Сьогодні ви також стали її учнями. У школі є свої правила, які треба обов’язково виконувати і ми з ними познайомимося .
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота з роздатковим матеріалом.
- Чи любите ви гратися у різні ігри, малювати? У грі ви пізнаєте нове, набуваєте різних навичок і вмінь.
- Подивіться на малюнки, які лежать у вас на партах. Що на них намальовано? (школа)
Але чогось не вистачає. Мабуть, щоб усім нам було приємно навчатися в такій школі треба розфарбувати її і домалювати сонечко. Тоді всім буде тепло, затишно.
VI. Підсумок заняття
- Ось і добіг кінця наш перший урок. На останок я хочу вам зачитати поради для першокласників. Притримуйтесь їх.
· Не віднімай чужого, але і не все своє віддавай.
· Не ображайся без діла.
· Сам ні до кого не приставай.
· Кличуть грати – йди, не кличуть – попроси, це не соромно. Грай чесно.
· Не дратуй, не випрошуй нічого.
· Не будь брудну лею, діти таких не люблять.
· Частіше говори: давай дружити, давай грати.
· Приходь у школу, і хай вона тобі буде в радість.
- А на згадку про наш перший урок я подарую вам значки-першокласників.
Найсвітліша дорога в світі —
Це дорога до знань, до школи.
Пам’ятайте це, любі діти,
Не забудьте цього ніколи