Розробки уроків для дітей з помірною розумовою відсталістю
Тема:Розвивати вміння правильно артикулювати звуки. Розвивати уміння учнів розрізняти слова, що починаються даними звуками. Повторювати слова за вчителем, називати слова за поданими предметними малюнками, складати прості речення з двох – трьох слів; вчити дотримуватися правильного наголошування слів, розширювати активний словник, розуміти лексичне значення сприйнятих слів, доречно вживати їх у мовленні. Розвивати пам’ять, увагу. Виховувати старанність, працьовитість.
Обладнаннядля учнів-помірниківАа (Повторення слів за вчителем, індивідуально)У?(В Україні)
- Якою мовою ми розмовляємо?уНазвіть слова.
- Яким звуком починаються ці слова?
- Цей звук голосний чи приголосний?
- Як ми його позначаємо? на дошку)
- Повторимо всі голосні. (Мм[.сслонам ум омса су со
Читання слів.
ма-ма сом о-са
ма-му сам са-ма
ма-мо сум са-му
Читання речень.
Ма-ма са-ма.
Ма-мо, о-са, о-са!
Ма-мо, сом!
Читання сторінки букваря.
ІІІ. Підсумок уроку.
- Домашнє завдання.
- <span Times="" New="" Roman'"="">Словесне оцінювання.<span Times="" New="" Roman'"="">(Зайчику сподобалось, як ви всі працювали на уроці. Він дарує вам на згадку про урок ось такі розмальовки. У вільний час ви їх розфарбуєте).
ТЕМА: Ознайомлення з органами мовлення . Їх роль у звуковимові. Повторення за вчителем окремих звуків, звукосполучень, простих слів, фраз. Відповіді на питання вчителя.
МЕТА:
-
познайомити дітей з органами мовлення їх роллю у звуковимові; вчити правильно повторювати за вчителем окремі звуки, звукосполучення, слова, відповідати на запитання вчителя; стимулювати учнів до мовленнєвої активності;
-
розвивати рухливість артикуляційного апарату, зорове і слухове сприймання, збагачувати та конкретизувати словник дітей;
-
виховувати любов до навчання, бережне відношення до шкільних речей.
ХІД УРОКУ
I. Організація початку уроку.
1.1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться ви до мене,
Привітайтесь: «Добрий день!»
1.2. Перевірка готовності до уроку.
1.3. Повторення правил поведінки на уроці.
Вчитель повідомляє про основні правила поведінки на уроці:
-
як і коли вставати та сідати;
-
в яких випадках піднімати руку;
-
як відповідати на запитання вчителя.
Учні вправляються у засвоєнні цих правил.
II. Підготовчі вправи.
2.1. Логопедична зарядка.
На прогулянку язичок зібрався (ротик відкрили),
Він умився, причесався (провели язиком по губах),
На прохожих озирнувся,
Вліво, вправо повернувся,
Вниз упав, вгору піднявся
І у ротик заховався.
2.2. Вправа «Маляр»
Вперед, назад – це твій язик
Так піднебіння гладить,
Як маляр працювати звик,
Це стінам не завадить.
2.3. Вправа «Лоша»
За верхніми зубами
поцмокав язичок,
Біжить лоша за вами:
чок, чок, чок, чок, чок, чок.
2.4. Вправа «Молоточок»
Натискуєм на щоки
Напружений язик,
Як хом’ячок за щоки
Ховать цукерки звик.
2.5. Скоромовка.
Мишка Наташка
з’їла всю кашку.
Сумно без каші
миші Наташі.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з органами мовлення людини. Будемо вчитися говорити, слухати, розуміти мову.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
4.1. Бесіда про значення мови.
- Для чого людям потрібна мова? Розгляньте малюнки й спробуйте визначити, для чого люди використовують мову.
За допомогою мови люди спілкуються між собою.
За допомогою мови можна домовлятися про спільну роботу, гру.
Мова допомагає дізнатися про нове, цікаве навколо нас.
Мова допомагає заспокоїти, потішити, розвеселити.
4.2. Казка про веселого язичка.
- А допомагає нам говорити язичок.
Жив собі Веселий Язичок. Жив він у своєму будиночку. А будиночок цей — рот. (Запитую у дитини: «В тебе є язичок? А де він знаходиться? Правильно, в роті».)
У кожному будиночку є дверці. І в цього будиночка також є дверці і не одні. Перші дверці — губи. Другі дверці — зуби. (Показую дітям.)
І стеля у цьому будиночку є, вона називається піднебіння. («Підніміть свій язичок угору, знайдіть стелю».)
Коли ми мовчимо, і перші, і другі дверці у будиночку зазвичай зачинені і Язичка не видно. («Подивись, як у мене закритий рот».)
Язичок не завжди сидить у темному будиночку. Він то вибіжить із будиночка, то знову сховається у ньому. Такий вже допитливий Язичок!
Язик нам дуже потрібен, коли ми їмо, розмовляємо. А щоб те, що ми промовляємо, було чутно, нам допомагає Голосок. Він теж живе у будиночку. Цей будиночок знаходиться у горлі. Голосок може спати, а може і не спати. Коли Голосок спить, він тихенько сопе, ось так: «с-с-с-с», «ш-ш-ш-ш». А коли прокидається, то співає пісні. І так голосно він це робить, що всі чують, ось так: «з-з-з-з», «ж-ж-ж-ж». І стінки будиночка Голоска цієї миті починають дрижати.
(Нехай діти доторкнуться долонею до горла і відчують дрижання голосових зв'язок. Потім промовлять звуки с-с-с-с і ш-ш-ш-ш — дитина долонею відчує, що голосові зв'язки більше не дрижать. Після цього по черзі промовте звуки [с] і [з]: с-з-с-з-с-з або [ж] і [ш]: ж-ш-ж-ш-ж-ш. Нехай діти спробують визначити, спить Голосок чи не спить).
Крім язика, розмовляти нам допомагають губи та зуби.
Фізхвилинка
Хмарка сонечко закрила, слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки позбираєм, у травичці пошукаєм.
Пострибаєм, як зайчата, політаєм, як пташата,
Поплигаємо ще трішки, розімнемо ручки й ніжки.
Всі веселі! От чудово! За роботу сіли знову.
V. Закріплення вивченого. Вправляння у вимові звуків.
5.1. Повторення звуків за вчителем.
Давайте повторимо за мною звуки, що я промовляю і спостерігайте що робить язичок, губи , зуби, голосок.
5.2. Гра «Луна»
Вчитель то тихо, то голосно вимовляє звуки: [а], [о], [у]. Діти луною відтворюють кожен почутий звук із відповідною інтонацією та висотою звука. Можна грати, використовуючи сполучення: ау, уа, уао, оа, уо.
5.3.Гра « Віхола»
Пояснюю дітям, що вони повинні зобразити, як виє віхола зимовим вечором. Скажіть: «Віхола починається»; дитина повинна тихо промовити: «У-у-у...»; на сигнал «Сильна віхола» — повинна голосно промовити: «У-у-у...», на сигнал «Віхола скінчилася» — замовкнути.
5.4.Гра « Хто як кричить»
На цих малюнках ви бачите цуценя і собаку, кошеня і кішку.
Пояснюю дітям, що у цуценяти тоненький голосок, воно гавкає так: «Гав-гав-гав» («тоненьким» голосом). А у собаки інший голос: «Гав-гав-гав» (низький голос). У кошеняти також тоненький голосок: «Ня-а-в, ня-а-в, ня-а-в» (промовляю «тоненьким» голосом). А у мами-кішки грубіший, вона нявкає так: «Ня-а-в, ня-а-в, ня-а-в» (промовляю це низьким голосом).
Діти впізнають, кого я зображую, а потім самі відтворюють голоси зображених тварин.
5.5. Гра «Птахоферма»
Розглядаємо із дітьми малюнки таких птахів: курки, півня, курчат, гусака, каченяти. Разом із дітьми відтворюю, як ці птахи «розмовляють». Курка: «Ко-ко-ко», півень: «Ку-ку-рі-ку», гусак: «Га-га-га», качка: «Кря-кря-кря», курча: «Пі-пі-пі».
Закриваю всі малюнки, крім малюнка курки. Кажу дітям: «Пішли ми з вами на птахоферму. Ідемо, а назустріч нам курка. Як вона привітається з нами?» Дитина відповідає: «Ко-ко-ко».
Далі послідовно відкриваю малюнки, що залишилися. Діти повинні промовити відповідні звуконаслідування.
5.6. Робота з малюнками.
Діти повторюють за вчителем. Потім самостійно озвучують малюнки.
VI. Підсумок уроку.
6.1. Підсумкова бесіда.
- Що нам допомагає говорити?
- При правильному вимовлянні якого-небудь звука і язик, губи і зуби набувають тільки одного певного положення. Якщо язик, губи чи зуби і набудуть іншого положення, то звук ми будемо промовляти неправильно.
ТЕМА: Розрізнення звуків і нескладних звукосполучень , схожих за звуковим складом (ам - ма, миска - мишка).Сприймання на слух та розуміння окремих слів. Виділення з них звуків а, у на початку слова.
МЕТА:
-
вчити правильно повторювати за вчителем окремі звуки, звукосполучення, слова, сприймати на слух та розуміти окремі слова, виділяти звуки а, у на початку слова, вчити відповідати на запитання вчителя, наслідуючи дані ним зразки, вчити під керівництвом вчителя розрізняти значення слів, схожих за звуковою структурою (типу миска – мишка, ніс –ніж, ох- ух), вчити поділяти під керівництвом вчителя на склади прості слова з двох відкритих складів;
-
розвивати пам’ять, увагу, мислення, інтонаційну виразність мовлення , темп і силу голосу; розвивати уміння слухати і розуміти мовлення вчителя; збагачувати та конкретизувати словник учнів;
-
виховувати дисциплінованість, інтерес та увагу до уроку, любов до навчання.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1.1. Привітання.
Дзвоник вже сигнал нам дав,
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
1.2. Повторення правил поведінки на уроці.
ІІ. Логопедична зарядка.
Говорити кожен звик
Має кожен з нас язик,
Та не всіх він слухать звик.
А щоб він слухняним став,
Зробимо ми кілька вправ.
2.1. Вправа « Усмішка» (утримуй кілька секунд губи в посмішці, старайся не показувати зуби)
Рожеві губки усміхаються,
Біленькі зубки заховаються.
2.2. Вправа « Хоботок» (зімкни губи і витягни їх вперед)
Витягни губи, зроби хоботок,
Будеш, як бджілка шукати медок.
2.3. Вправа «Парканчик» (усміхнися так, щоб зубки були зімкнені і трішки оголені)
Я – веселий всім скажу,
Зубів парканчик покажу.
2.4. Вправа «Лопаточка» (відкрий рот і поклади широкий язик на нижню губу)
Я широкий язичок на губу собі поклав.
Був рожевий п’ятачок, він лопаточкою став.
2.5. Вправа»Хованка» (висунь широкий язик між зубами, а потім заховай його за нижні зуби.)
Я широкий язичок,в хованки пограюсь.
Ліг за зубками й мовчок краще всіх ховаюсь.
2.6. Вправа «Покараємо язик»
Неслухняний язичок плямкаю губами,
- Ляж у роті і мовчок, не балакай з нами.
2.7. Гра « Каруселі, каруселі»
Каруселі, каруселі,в потяг сіли ми веселі (чу-чу-чу)
Каруселі, каруселі,в трактор сіли ми веселі (др.-др-др)
Каруселі, каруселі,на коника сіли ми веселі (цок,цок,цок.)
2.8. Скоромовка
Павло і Пилипко
поливали липки.
Виросли липки
у Павла й Пилипка.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Гра «Покажи малюнок».
3.2. Поділ слів на склади.
3.3. Складання речення зі словами миска, мишка.
3.4. Гра «Чарівне дзеркало»
Чарівне дзеркальце,
Подивись на мене.
Я стою перед тобою,
А ти повторюй все за мною.
Вчитель промовляє нескладну фразу, супроводжуючи її рухами. Дитина повинна точно повторити фразу або рухи.
3.5. Робота з малюнками.
Вчитель то тихо, то голосно вимовляє звуки а, о, у, сполучення оа, ау, уа, діти повторюють за вчителем.
3.6. Робота з малюнками.
Апельсин, ананас, абрикос.
Виділення а на початку слова.
Вчитель виставляє малюнки удав, учень. указка виділення у на початку слова
Промовляння віршика з показом малюнка
IV. Підсумок уроку.
Урок наш дітки закінчився
Хтось уже із вас стомився?
Хто старався на уроці – молодець!
А уроку вже кінець.