Фурманчук Наталія Іванівна
КЗО « Магдалинівський навчально – реабілітаційний центр « ДОР «
Заняття :
Вихователь :
Фурманчук Н. І.
Мета: Продовжувати вчити дітей розрізняти поняття один та багато . Закріпити знання про геометричні фігури . Вчити обстежувати фігури дотиково-руховими і зоровими способами . Розвивати логічне мислення . Прищеплювати цікавість до математики.
Обладнання:Демонстраційний та роздатковий матеріал : зайці , будиночки , геометричні фігури .
Хід заняття:
Ігрова ситуація :
- Стук у двері : заносять скриньку і лист з завданням , потрібно відкрити три замки .
Діти , замки відкриються , якщо ви правильно назвете якої вони геометричної форми .
Погляньте на перший замок якої він форми ? Вірно , квадрат . Відкрили перший замок . А на яку геометричну фігуру схожий другий замок ? Так , вірно , коло . Подивимось на третій замок . На яку фігуру він схожий ? Молодці , це трикутник. Ось ми і відкрили всі замки давайте подивимось що в середині .
Вихователь виймає колобка .
Діти якої він форми ? Вірно , він схожий на кулю .
Діти скільки у нас колобків ? Вірно - один .А скільки скриньок ? Так , багато. А замочків ? Так , багато. Давайте назвемо на які геометричні фігури схожі замочки : трикутник ,коло , квадрат .А якого вони кольору ? Так : зелений ,червоний , жовтий .
Діти, давайте пограємо в гру « Збудуй будинок ».
У вас на парті лежать геометричні фігури з них ви побудуйте будинок для зайчат . Молодці , всі побудували . З яких геометричних фігур складається будинок ? Так , з трикутника та квадрата . Скільки у вас вийшло будинків ? Один. Біля нього поставте зайчат . Скільки у вас зайчат ? Багато.
Діти фізкультхвилинка . Пограємо в гру: “Ведмідь та бджоли”.
А зараз сіли всі тихо за парти , продовжуємо заняття .
Діти скажіть мені від кого втік колобок ? Від зайця , вовка, ведмедя . ( вивішую макети звірят на дошці ) Діти , а якого звіра ще не вистачає ? Так , лисичка . Скільки у нас звірят ? Багато , вірно, а колобок : один . Молодці .
А давайте зараз з геометричних фігур побудуємо для наших звірят доріжки .
Доріжку для лисички на дошці викладаємо .
Діти , у вас на парті є конверт відкрийте його і самостійно викладіть на партах доріжки для звірят самостійно .
Для зайчика викладаємо доріжку з квадратів. ( діти викладають .)
Для вовка викладаємо доріжку з трикутників .
Для ведмедя доріжку з кола .
Молодці , всі впоралися з завданням .А
зараз ви за моєю вказівкою на дошці будете викладати картинку з геометричних фігур .
На дошці діти по черзі викладають : будинок , сніжну бабу , ялинку .
Молодці діти .
Поки ми з вами навчалися бабуся, яка спекла колобок , напекла вам печива. Ви всі добре працювали тож всі отримаєте печиво , пригощайтесь . На цьому заняття закінчилося .
Виховна година :
« Квіти - символи українського народу .»
Вихователь : Фурманчук . Н.І.
Мета: вчити дітей розповідати , переказувати . Розвивати зв’язне мовлення ,пам'ять . Розширити знання дітей про квіти :барвінок , мак , соняшник ,калину , як символ України , як рослину . Показати дітям як оспівували їх в українському народі у давнину. Виховувати бережне ставлення до рослин .
Обладнання : ілюстрації квітів , гілка калини , ваза з декоративними квітами .
Народна українська символіка дуже різноманітна,багато різних квітів стали символами українського народу .
Сьогодні ми з вами діти поговоримо про деякі квіти - символи нашого народу .
Подивіться як гарно сьогодні прикрашений наш клас ,кругом вазони з квітами ,а на дошці розстелився барвінок . Ця квітка діти росте на всій території України і тому Україну називають барвінковим краєм . Ця квітка не боїться ні засухи ,ні холоду вона дуже вино слива хоч і маленька .І напевно тому в перекладі з латинської мови барвінок означає «перемагати» .
Барвінок - це символ віри в свої сили ,в все - переможність природи і людини .
Барвінок - символ вродливого парубка .
У народі живе чудова легенда про походження рослини і зараз я вам її розповім .
Легенда про барвінок .
Діялося це тоді коли ще турки і татари нападали на Україну . Увійшли якось вороги в одне село і винищили усіх людей . Лиш один парубок та дівчина сховалися в лісі ,але і їх знайшли бусурмани . Парубка зарізали , а дівчину задушили . Ото з парубкової крові і виріс барвінок у лісі , а губами губами дівчини полилася чиста вода і зросила барвінок .
І тому діти барвінок ще і символ кохання і вірної любові .
Дуже давно коли дівчина виходила заміж то в її вінок вплітали квіти барвінку . Ще квітами барвінку прикрашали обжинковий вінок .
В народі вважалось ,що ця рослина дарує з дівчатам вроду і тому раніше дівчата вранці вмивалися відваром з барвінку .
Кажуть також що ця рослина ще оберігає людей від лиха , чаклування .
А про цю рослину в народі говорять : « Нема у світі цвітішого над маківки , нема і роду ріднішого ніж матінчин .»
Не від ємна частина наших степів - є мак .В народі говорили : «Ой на горі сніги біліють , а на долинах усе квітнуть маки .»
Різні версії існують про походження маку , то вона з явилася з крові людської ,то з крові дракона . Погляньте на квітку , червоні пелюстки - це символ любові , чорна серединка - ненависть .
В народі побутують легенди про те як дівчата - полонянки обпоювали маковим напоєм ординців ,ті засинали , а полонянки рятувались втечею .
Ще мак сіяли люди дома на городах , щоб на свято Маковія пекти з нього маковики , коржики з маку та меду . Але на маковія не тільки пекли смачні маковики ,а ще й святили мак . Ним обсипали двори ,бо вважали що все лихо тоді піде з їхнього двору .
Діти я хочу побажати вам милуватися квіткою , з їсти смачні маковики і ніколи не використовувати мак як наркотичне зілля ,бо наркоманія це як хвороба яку важко вилікувати.
Діти послухайте загадку .
«На сонечко я схожий і сонечко люблю
До нього повертаю голівоньку свою .»
Так це соняшник , красень наших городів і ланів.
Діти , а знаєте що соняшник приїхав до нас з Америки і чудово прижився в Україні . Став оберегом і символом - домашнього затишку .З соняшником порівнюють гарну людину .В Україні соняшник спочатку садили тільки в квітниках біля будинку ,а пізніше зрозуміли що соняшник корисний .
Ось послухайте вірш .
« Парубійко я вродливий ,
Дуже гарний нешкідливий ,
І росту собі на волі , на городі і у полі .
Квіт до сонця повертаю ,
За те і назву собі маю .
І олію з мене б’ють і макуху дістають ,
І в веселі свята час ,
Дам щось кожному із вас .»
Діти в цьому вірші соняшник не тільки порівнюють з гарним парубком , але й говорять про його якості . Хто мені скаже про які ? ( відповіді дітей )Вірно . Тож посадивши цю рослину доглядайте , не ламайте тільки для краси .
Стук у двері , заходить дівчина в вінку з калиною в руках і промовляє :
« Я не груша я не слива ,
Я калинонька вродлива ,
Я стою в зеленім листі
У червоному намисті .
А чому я так прибралась
Бо на свято готувалась .
Діти до нас завітала дівчина - калина бо хоче щоб я вам розповіла про неї . Калина також стала символом українського народу . Раніше калині придавали великого значення , так коли мати виряджала сина в далеку дорогу вона поїла його калиновим чаєм , і в дорогу давала хліб та калину , наречена прив’язувала до коня хлопця калину щоб він не забував що вона його кохає і чекає додому .
Коли дівчина виходила заміж її вбрання прикрашали калиновим цвітом , а дім дівчини гілками з калини .
Калина , діти це символ рідної землі , батьківської хати .
Калина - це пам'ять про матір найдорожчу у світі людину .
Калина - це пам'ять про тих хто не повернувся з боїв . Ви знаєте про калину в народі складено багато приказок і зараз ми покажемо дівчині - калині що ми знаємо їх . ( діти проказують приказки ) ну
Діти , а може хто з вас знає вірші про мене , калинку ,то розкажіть . (діти розповідають вірші)
Молодці , діти гарно читали вірші ,та калину не тільки оспівують в легендах , піснях , віршах .
Калина - це не тільки символ України , вона ще й цілюща рослина . Заварюючи чай з калини ,готуючи джеми люди лікують себе від деяких хвороб . Тож потрібно доглядати , оберігати калину і тоді будемо не тільки милуватися нею ,а й лікуватися .
Сьогодні , діти , ви почули багато нового для вас про квіти , ви уважно слухали і я думаю дещо запам’ятали корисного для себе . Всім дякую за співпрацю , молодці .
КЗО «Магдалинівський навчально-реабілітаційний центр « ДОР»
Свято:”З іграшками граємо – весело зростаємо”
Вихователь : Фурманчук Н.І
Добрий день - ми скажем вам ,
І дорослим ,і малим.
Будуть гратись всі малята.
І не будуть нудьгувати.
Тут є іграшки чудові,
З ними грались ви не раз.
Чи старі вони , чи нові,
Дорогі усім для вас,
Іграшок у нас багато,
Просимо усіх на свято.
Увага! Увага!
Ми починаємо іграшки свято.
І раді сьогодні усіх вас вітати!
І машинки і лялька Таня
Радо в гості кличуть вас,
Це у них сьогодні свято,
Вони запрошують всіх нас.
- А спробуйте відгадати загадку:
Дівчата мене люблять
Я гарна і струнка,
І маю безліч суконь
Міняю їх щодня.(лялька)
- І Катруся зараз нам заспіває пісеньку про свою улюблену ляльку.
Лялька – найулюбленіша іграшка наших дівчаток, і вони зараз самі розкажуть про них.
(декламують вірші)
В мене лялечка маленька
Дуже гарна,чепурненька
“Мама” – вміє вимовляти
Всіх запрошує пограти.
Є лялька у мене
Так схожа на мене
Ну просто, як менша сестричка моя
В обох нас косички
В обох круглі личка
І навіть всміхається ляля моя.
Однакові очі і в неї і в мене
Однакове плаття зелене й зелене.
І в неї хустинка, і в мене хустинка
І звуть нас Марійка й Софійка.
Наші дівчата дуже люблять своїх ляльок, вони умивають їх,вдягають,а ввечері вкладають спати і співають колискових.
(вих.- ль з дітьми співають колискову)
Котику сіренький,
Котику біленький,
Котику волохатий
Не ходи по хаті
Не буди дитяти
Дитя буде спати
Котик воркотати
Ой на кота воркота
На дитину дрімота
А-а-а , А-а-а
Але не тільки дівчата граються з ляльками,а іноді і хлопчики допомагають дівчаткам.
Зараз проведемо гру:
“Накрий стіл для ляльок”
(проводиться конкурс – гра )
А послухайте ще одну загадку:
Я не їм вівса і сіна,
Дайте випити бензину,
Усіх коней обжену
Кого хоч наздожену. (Машина)
Звичайно , це машина. Улюблені іграшки наших хлопчиків – машинки, трактори , літаки. Та вони нам про це самі розкажуть.
(діти декламують вірші)
Автобус
Маленький автобус
Увесь об ‘їздив глобус,
Побачив сто країв
Додому захотів
Стомився він страшенно поїзд через гай
І спить в моїй кишені.
Поїзд
Їде поїзд через гай
Я гукаю “постривай”
Він почувши не тікав
Нас маленьких , почекав
Ту –ту-ту ,гуде гудок
Їдем всі у дитсадок.
Трактор
А мені купили трактор
Самохідний тракторець
На кругу тугу пружину
Хай він їде навпростець
Зоремо бабусі грядку
Так, як оре нам татко
Підйомний кран
Кран підйомний-
Сильний дуже
З ним на будівництві дружать,
Бо вантаж під саме небо
Він підніме,якщо треба.
І утоми кран не знає.
Тільки сонце припікає
Літак
Літачок збудуєм самі
Понесемось над лісами
Понесемось над полями
І повернемось до мами.
Машина – самоскид
Самоскид наш помічник,
Він до навантажень звик,
Цеглу возить і бетон
Може навіть кілька тон.
Хоч вантаж багато важить
Сам себе він розвантажить.
Наші хлопчики не тільки знають віршики про транспорт;а ще й співають
Пісеньку про них ,а допоможуть їм в цьому наші дівчатка.
Пісня “дитячий садок”
Наш Ваня дуже любить гратися з м’ячем ,а й вивчив про нього віршик.
М’ячик.
Був у мене м’ячик – скакунець,
Мій дружок,веселий молодець,
Покотився м’ячик у траву,
Скільки не шукаю,не знайду.
Кличу його,кличу та дарма,
Заховався м’ячик і нема.
У город ще гляну : ах- ах-ах
Ось сидить мій м’ячик в огірках.
Якщо нам Ваня приніс м’ячик ,давайте з ним пограємо в гру:
“Мій веселий дзвінкий м’яч ”
У нас є багато різних іграшок ,з якими ми хочемо вас познайомити. У гадайте хто це?
Звір забавний ,зшитий з хутра є і лапи,є і вуха.,медом любить ласувати,взимку у берлозі спати.(ведмедик)
Андрюшка розповість віршик про ведмедика
Ну а це - ведмедик Мішка
Він і плаче і реве
Він звихнув учора ніжку
І тепер кривенький трішки,
Ну нічого заживе.
- Слідуючий звір . Загадка
“Не говорить,не співає. А хто до хазяїна йде – знати дає ”(собака)
Собака
Вушко сіре, вушко біле
Чорний носик,чорні очі
Хвостик білий ледь тремтить
Хто кумедне це звірятко
Це маленьке цуценятко.
Загадка
- Я вухатий ваш дружок
В мене сірий кожушок
Куций хвостик , довгі вуха
Я усіх , усіх ,боюся.(зайчик)
Заєц
Не хочу, а скакаю
Бо не рівні ноги маю
Я зайчик боягуз
Всіх на світі я боюся,
Загадка
Рано вранці я співаю
Всих я рано пробуджаю.(півник)
Півник
Хто це пісеньку таку
Нам співа ку –ку-рі-ку
Це наш Петя – Петушок
Це він будить всих діток
Щоб вставали , не проспали ,
Не проспали в дитсадок.
А ще в нас є іграшки не звичайні,
Бо це іграшки – музичні.
Брязкальця у руки взяли,
Усі дружно ви заграли
І від суму, і від скуки
Всіх нас вилікують звуки.
Група дітей грає на муз,інструментах.
Незвичайний був сьогодні день,
Скільки музики, пісень,
Ігор теж було багато,
Але час кінчати свято.
Добре,весело у нас,
Але всім додому час.
З іграшками не прощаємося
Щодня з ними граємось
Завжди цікаво з ними
Нехай нам сонце світить
Любов в серцях горить
Тож будем в мирі жити
І з ляльками дужити в мирі.
КЗО «Магдалинівський навчально-реабілітаційний центр « ДОР»
Заняття :
« Веселе чаювання»
( середня група ЗПР )
Вихователь : Фурманчук . Н . І.
Мета : формувати уявлення дітей про предмети найближчого оточення . Уточнити поняття про чайний посуд , їх назви , призначення . Вчити дітей узгоджувати слова в реченні , поповнити активний словник дітей словами : чайник , блюдце , чашка , цукорниця , скатертина , серветки . Розвивати мовлення , комунікативні навички . Виховувати ввічливість,чемність , охайність .
Обладнання : столик , стільці , скатертина, серветки , цукерниця , чайний сервіз , різнокольоровий дитячий сервіз , іграшки ведмеді , картинки з зображенням посуду .
Добрий день діти , до нас сьогодні в гості завітали ведмеді - тато ведмідь Михайло , мама ведмедиця Маша і маленьке ведмежатко Тіма, привітайтеся до них . Вони прийшли до нас щоб ми їх пригостили чаєм . Давайте спочатку пригадаємо що входить до чайного сервізу ? Відповіді дітей .
Молодці , добре відповідали .
Зараз ви по черзі будете підходити до столу і з цих картинок , що лежать ви повинні вибрати ті , що відносяться до чайного сервізу . ( діти виконують завдання ) Молодці , впоралися з завданням .
Тож давайте зараз разом накриємо стіл для наших гостей . Скажіть що ми покладемо на стіл ? Так , скатертину .
Дівчата , стеліть скатертину на стіл , поправте щоб було рівненько . Що ми потім покладемо на стіл ? Вірно серветки для кожного гостя . Це завдання виконають хлопчики . Молодці .
Продовжуємо накривати на стіл , а скажіть скільки у нас гостей ? Вірно троє . То стільки ж треба поставити і блюдечок ? Молодці , троє. ( діти виконують завдання ) . Діти , а чого ще не вистачає ? Вірно , чашечки на кожне блюдце . А з чого ми будемо наливати чай? Так вірно , не вистачає чайника .
А всі ми з вами любимо поласувати цукерками до чаю , а в що ми їх покладемо , у цукерницю . Тож Саша насипле цукерок у вазочку і поставить її на стіл . А щоб посадити наших гостей за стіл , що їм потрібно поставити ? Вірно стільчики , і наші ввічливі хлопчики поставлять до столу стільчики , ставте. А ви дівчата посадіть ведмедів . Молоді.
А зараз наші гості посидять , а ми проведемо фізхвилинку . Р \ гра : « Ведмедик та бджоли «
Поки гості чаюють давайте ми з вами пригадаємо :
- Для чого потрібний чайник ?
- Для чого потрібна чашка ?
- Для чого нам блюдце ?
- Для чого потрібна цукорниця ?
- Що ми робимо чайною ложкою
Молодці , вірно дали відповіді .
А зараз давайте пограємо в гру : « Знайди по кольору . «
Мета : закріпити назву посуду та його колір .
Діти , ви повинні зараз з одного столика на інший , по черзі , переносити посуд . Розпочати ви повинні з блюдечка , потім чашечка і чайна ложечка . Весь посуд повинен бути одного кольору , наприклад : зелене блюдечко , чашечка , чайна ложечка .
Зараз ви поділитися на дві команди і по моїй команді розпочнете , слухаємо уважно . Я буду говорити якого кольору будемо нести посуд і так спочатку червоний , жовтий , зелений.
Тож приготувалися , розпочали .
Молодці , впоралися з завданням .
Ви сьогодні були ввічливими малятами , гарно пригостили звірят чаєм з цукерками . Хочу сказати вам спасибі за те що ви були уважними , слухняними і за це я вас пригощаю чаєм з цукерками . Сідайте за свої столики будемо чаювати .
Виховна година :
« Казкова країна
шкільних речей .»
( 1 – 4 класи )
Вихователь : Фурманчук Н. І.
Мета : Вчити дітей логічно мислити , давати повні відповіді . Ознайомити з походженням назв шкільних речей та їх призначенням , закріпити знання про те що кожна річ - це результат колективної праці . Виховувати бережне ставлення до своїх речей , шкільного майна .
Обладнання : карта - схема подорожі , шкільні речі .
Дорогі діти , сьогодні ми вирушаємо в подорож по казковій країні шкільних речей . Але щоб вирушити у подорож ми повинні пригадати які це шкільні речі , бо без цих знань до цієї країни нас не пустять . Діти тож назвіть їх .( діти називають )
Ви назвали багато речей що є в школі тому тому можна вирушати .
Уявіть собі що ви сидите не за партою , а за кермом автомобіля , а перед вами карта подорожі і так поїхали .
Зверніть увагу на дошку, на ній висить карта по якій ми з вами будемо подорожувати .
Скажіть мені мені з чого починається карта , з парти .
Діти , а для чого потрібна парта ? Вірно , парта служить вам столом для навчання . Давайте розглянемо її : поверхня парти нахилена , стільчики не рухаються , є заглиблення для ручки , навіть підніжка для ніг , ось такими були парти раніше , а зараз ви навчаєтеся за звичайними шкільними столами і до них є два стільчики . Для вас все це створили майстри - меблярі .
- Діти , а ви знаєте що речі вміють розмовляти ? І ось недавно я підслухала дану розмову.
Із парти капнула сльоза ,смолиста і густенька. І парту столик запитав :”Чому ти плачеш дорогенька”.
А ну – мо витри свої очі,
Та розкажи в чім річ.?
Вона зітхнула не охоче : “Боюсь що попаду у ніч, згорю даремно як прості дрова , а я ж була така новенька і здорова”.
Дві букви лише вивчив Коля.
Й надряпав їх маленькою рукою .
Доки абетку буде вчити Коля, мене він буде шкрябати , губити .
- Діти, а як ви думаєте чи є такий Коля і серед наших учнів?(відповіді дітей).
- Ми з вами заговорилися і не помітили як наблизилися до наступної зупинки. А щоб дізнатися яка наступна зупинка треба відгадати загадку.
- “Темна , мов осіння ніч,
Незамінна в школі річ. ”(дошка).
Слово дошка прийшла до нас від германців і означає - деревяний квадрат . Спочатку не було таких великих дощок, як у нас зараз кожна дитина мала свою маленьку дошку на якій і писала , бо раніше , діти , не було зошитів .
Діти , раніше ідучи до школи учні несли свої речі в торбинках або просто в руках . А для вас зараз майстри придумали , що як ви думаєте ? Так ,вірно портфель . А для
чого він вам ? ( учень розповідає вірш )
Портфель мій друг і помічник ,
Я до портфеля уже звик ,
Бо він для мене залюбки
І ручку носить і книжки .
Діти , а щоб не шукати ручку довго в портфелі між зошитами і книжками , яка річ вам необхідна ? Так , пенал .
Розповім вам щоб ви знали ,
Для чого у вас пенали ,
Щоб ручки не губились ,
Щоб в портфелі не сварились ,
Щоб знайти було їх зручно ,
Пенал зробив майстер влучно
Бачите, діти , люди різних професій , а всі дбають про те , щоб вам було зручно вчитися , ходити до школи .
А ось перед вами нова загадка ,
У коробці спочивають ,
Спритні хлопці молодці
Убрання барвисте мають
І загострені кінці
На папері слід лишають
І зовуться …. Олівці .
Відгадали - молодці .
Так для чого нам олівці ? ( відповіді дітей ) .
А знаєте , діти , раніше був тільки чорний олівець ,
А згодом виготовили різні кольори і зараз за кордоном виробляють аж 350 видів олівців , щоб ми з вами гарні творили малюнки .
Наступна загадка це ще одна зупинка , відгадаємо її будемо знати про що піде мова далі .
Бачити - не бачить , чути - не чує,
Мовчки говори , добре мудрує ,
А діток навчає , втоми не має . \ книга \
Книги вигадали давно , щоб ми з вами могли отримувати знання . Потрібно любити читати книги дізнаватися багато нового . А які бувають книги ? ( відповіді дітей )
Діти , у нас на дорозі перешкода тут ціла гора зламаних речей . Давай запитаємо їх що ж з ними трапилося ?
( виходять діти з емблемами )
Зошит : Я потертий , я подертий ,
І в обкладенці дірявий ,
Весь в чорнилі і мастилі .
Лінійка : Ох я бідна я лінійка ,
Я терплю страшенну муку ,
Правлю хлопцям за шаблюку ,
Всі дубасять мною стіл ,
Я вся тріснула навпіл .
Ми тепер каліки нам потрібні ліки .
Діти , а ну подивіться уважно чи ці зошит та лінійка не з нашого класу, чи є у нас такі діти , що поводяться так з шкільними речами . ( відповіді дітей )
А що потрібно робити , щоб не було таких речей . ( відповіді )
Вірно , діти , потрібно берегти шкільні речі , бо їх вам дала держава безкоштовно , щоб ви вчилися писати , читати , здобували багато знань .
Нашу школу , парту , книжку –
Все це нам дала держава .
Берегти майно громадське -
Наша це найперша справа .
Це була наша остання зупинка « Бережливості « . Але я хочу вам дещо сказати . Ви повинні берегти свої речі не тільки для того , щоб вам було з чим працювати , а й тому що всі ці речі які нас оточують , чим ми з вами користуємося у побуті та навчанні - усе це створено працею багатьох людей , а їхню працю треба поважати .
Парта за якою ти в школі сидиш ,
Ліжко в якому відпочиваєш і спиш ,
Диван , взуття і пара лиж ,
Виделка , миска , ложка , ніж
І кожен цвях і кожен дім
І кожна скибка хліба -
Усе це створено в труді ,
А не упало з неба .
Речі самі не ростуть
Їх зробити - треба труд .
Бережи свою парту і зошит ,
Книгу , клас свій бережи ,
Бо затрачені тут кошти
Не малі , що не кажи .
Бажаю вам діти бути бережливими до своїх і чужих речей , шкільного майна . І пам’ятайте , що все це створено працею багатьох людей для вас . Любіть свою школу - незвичайну і казкову країну Знань .
Заняття :
« Намалюймо весну»
( 1 клас )
Вихователь: Фурманчук Н. І.
Мета: Ознайомити дітей з українським народним обрядом : викликання весни. Вчити спостерігати за змінами в природі , закріпити знання про весняні квіти . Розвивати позитивне емоційне ставлення до пізнання навколишнього , логічне мислення творчу уяву, почуття прекрасного. Виховувати почуття любові і бережливе ставлення до природи , вміння відчувати її чарівність і красу.
Обладнання: Штучні саморобні квіти , трава , птах , хмари, сонце. Запис музики , ілюстрацій весняних квітів , живі гілля верби і берези . Випечені з тіста жайворонки. Костюм весни.
Діти , сьогодні у нас не звичайна виховна година , бо до нас прийшли гості , вони хочуть послухати що ви знаєте про весну . Тож не бійтеся їх , не хвилюйтеся , будьте уважними і все у нас буде добре .
Тема нашої виховної години : « Намалюймо весну «.
Що року ми з нетерпінням чекаємо приходу весни, коли птахи на своїх крилах принесуть її з теплих країв . Ми чекаємо коли весна прожене холод , застелить землю молодою травичкою і прикрасить квітами , коли пташки наповнять гаї своїм голосним співом .
А знаєте діти , був у нашого народу звичай , люди з нетерпінням чекали весну і вважали що це птахи приносять її на крилах . І тоді жінки випікали з тіста пташок - жайворонків , а діти , молодь брали їх у руки і йшли в поле , гай викликати весну , загукувати птахів , а викликали весну співаючи веснянки . Ми з вами вже вчили веснянки , а жайворонків я випекла для вас . Тож давайте візьмемо в руки пташок , проговоримо веснянку і покличемо весну , може й вона до нас в гості завітає в клас . Проговоримо разом .
Ой весно , весно
Люба , ясна
Завітай до нас , діва красна.
( В клас входить дівчинка - весна , звучить спів птахів )
А ось і я весна – красна
Куди ступлю там сонце сяє
Усе навколо оживає ,
Іду пробуджую весну
Всю землю чарівну .
Ви кликали я прийшла
Тепло і радість принесла ,
І хочу почути що ви про мене знаєте .
Ну що ж весно сідай і ти будеш нашою гостею і подивишся які розумники є в 1 класі .
Діти весна пробуджує природу від зимового сну , але робить це вона не одна в неї є помічники брати – місяці , а давайте пригадаємо як їх звати .
Який місяць першим відкриває двері весни ?
Березень .
А чому він так зветься ? А щоб вам було легше відповідати я вам допоможу , його назва йде від назви дерева , такі дерева є біля нашої школи .
Це дерево береза , вірно . Воно першим прокидається від зимового сну і поїть людей березовим соком .
А що ще відбувається з природою в березні ? Послухайте вірш , а потім дасте відповідь .
( розказує учень )
Так що ж : розтає сніг , на річках зникає лід , течуть струмки . А ще разом з березнем прокидається верба і тішить нас своїми котиками , ось подивіться які вони .
А який другий місяць весни ?
Квітень . Чому його так називають ?
У квітні зявляються квіти . А які квіти весни ви знаєте ? З верніть увагу на дошку і назвіть їх : підсніжники , проліски , конвалії , кульбаба , фіалка .
« Весно , весно , перші квіти
Розцвітають на весні
Сині проліски привітні
Зводять вінчики малі .
І ось третій місяць весни , як зветься ?
Травень . А його чому так звуть ?
Бо трави багато .
Вірно діти , в травні вся земля вкрита буйними травами , а ще в травні квітнуть сади .
« У цім місяці підряд
Маємо багато свят .
Зеленіють буйно трави
Це приходить місяць травень . «
А знаєте у весни окрім братів – місяців є ще один помічник , щоб його відгадати прослухайте загадку і якщо відгадаєте дізнаєтесь хто це .
« Ясна зіронька на небі
Вище все вона стає ,
Як подивиться на землю
Так усе і розтає ,
Миттю всюде все цвіте . « ( сонце )
Так вірно це сонечко , послухайте вірш про сонечко. Ми з вами вже зясували , що відбувається в природі з приходом весни , а зараз давайте спробуємо намалювати весну . Уявіть собі , що дошка це наш лист паперу . А що будемо малювати ви мені підкажете .
Хто приносить нам тепло ?
Сонце . Якого воно кольору ? Жовтого . Тож вішаємо на дошку сонце .
А що є на небі біля сонечка ?
Хмари . Якого вони кольору ? Голубі . Вішаємо хмари.
А чим вкрита весною земля ? Травою .
Якого ж кольору трава ? Зелена . Тож давайте причепимо , хто мені допоможе ? Діти , подивіться чого не вистачає на траві ? Вірно , квітів . Давайте пригадаємо , які весняні квіти ви знаєте , називайте їх, а я їх буду вішати .
На нашому малюнку розквітли : підсніжники , хочу проліски , конвалії , кульбаба . А назвіть якого кольору у нас квіти , я буду називати квітку , а ви її колір . Підсніжник – білий , пролісок – синій , кульбаба- жовта , молодці ,а листя у квітів якого кольору ? Вірно зеленого . ( чути спів птахів )
Діти , а чий спів ми чуємо ? Вірно пташки співають. Тож давайте ще й пташок в небі « намиємо « .
Ну що діти гарно ми весну зобразили , гарний малюнок вийшов ?
А тобі весно подобається ?
Гарний малюнок , я діти дякую вам і з собою я принесла вам сонечко з промінчиками і їх вам , як частинку тепла , щоб воно зігрівало вас
Діти , а промінчики ці не прості , щоб ми з вами краще запам’ятали яка весна на них написані слова, а давайте прочитаємо їх : красива , тепла , щедра , привітна , ніжна , квітуча , сонячна .
Діти , багато краси принесла нам весна : дерева , квіти , трави , а чи треба все це оберігати ? Так .
А як треба оберігати ?
Не можна ламати гілки на деревах .
Не рвати багато квітів без потреби .
Не потрібно ламати гнізда пташок .
Молодці , знаєте . І запамятайти такий віршик .
« Квіточку кожну ,
Кожну травинку :
Плекай , бережи
Іншим малятам
Усім своїм друзям
Теж накажи ! «
Діти , ви сьогодні всі добре працювали , разом ми « намалювали « гарну весну і ось ці жайворонки вам як нагорода за гарні відповіді . Давайте і наших гостей теж пригостимо печеними жайворонками .
Всім спасибі , до побачення .
Клуб вихідного дня
1 – 4 класи .
« Конкурс Несміяни «
Вихователь : Фурманчук Н. І
Добрий вечір діти , гості .
Вітаю всіх на черговому клубі вихідного дня .
Народна мудрість говорить : « якщо народ сміється в нього здорове серце бється . « От і ми з вами на протязі цього тижня сміялися , жартували. Вихователі познайомили вас з майстрами веселого жанру : О . Вишнею , Г . Бойко , В . Лагода та з їхніми творами . І зараз я пропоную послухати гумористичні твори Г . Бойка у виконанні учнів .( читають гуморески )
А зараз почуєте вірш В. Лагоди « Сум і сміх . «
Вірно говориться у вірші , сміх лікує дітвору . От і сьогодні у нас не звичайний К В Д , ми з вами повинні вилікувати принцесу Несміяну . Для цього ви повинні сміятись , жартувати , співати веселих пісень . Тож зараз ми з вами відправляємось в королівство Несміяни . ( зал прибраний у вигляді королівського палацу з троном принцеси . )
Зявляються 2 хлопчики трубадури . ( говорять по черзі )
Слухайте всі ! Слухайте всі !
За наказом нашого короля найвеличнішого !
Най – най – розумнішого !
Короля всіх міст , сіл , гаїв , садів .
Брехунця другого , сповіщаю :
В хоромах царських сталася біда
Принцеса Несміяна молода
На сміх і жарти не відповіда .
Сидить весь день при дні в зал входить
Сльоза всіх сліз Землі
Все плаче , плаче без упину ,
Немає бідній їй спочину .
Хто Несміяну розсмішить
Тому в пошані короля
Весь вік свій жить . ( трубадури зникають , в зал заходить Несміяна , плаче , сідає на трон , з’являється слуга )
Ваша величність , ваш татко видав наказ не простий: « хто розсмішить дитятко , матиме вік золотий . Ще й в знак подяки принцесу візьме собі за дружину . «
( говорить до глядачів )
Не побажав я б нікому жінку таку вереду .
Іди геть !
Не хочу бачить я нікого і не чуть
Вже болять від тебе вуха ,
Танцювать сюди нехай йдуть .
Ваша величність , гостей поки нема ,
А ваші поварять , хорошії хлоп’ята розважить вас прийшли .
Танець « Поварята . «
Пішли геть , слони , нездари ,
Я віддам вас на базари . ( поварять втікають )
Ваша величність , чи дозволити до вас
Слово мовити в цей час ?
Говори тільки швидше , бо заплачу ще дужче .
Тут вас прийшли лікувати ,
Запросить їх до палати ?
Хай ідуть та смішать швидше ,
За слізьми вже світ не видко .
Гумористична сценка : « Ми смішарики . «
Вийдіть геть ! Та ви ж нездари , навіть слуги не сміялись . ( продовжує плакати )
До вас черга Несміяно , запрошувать чи рано ?
Хто такі і що їм треба ? Ходять , ходять , а толку мало . Запрошуй .
Частушки « Світить місяць «
Вам не пісеньки співать , а голівки відрубать .
Де ви стража , їх візьміть і голівки відрубіть .
Хто це там ще прийшов ?
Ти принцеса не сумуй їхню розповідь послухай.
Сценка « Загублена рукавичка .»
( з’являються друзі Тарарам і Чікібрік )
Ваша величність я Тарарам , я Чікібрік ми хочемо пісеньку заспівать .
Пісня « Веселі чоловічки « (плаче )
Принцеса іще гості до вас чи дозволите пускати?
Діти читають усмішки : « Сидиш « та
« Приворожила»
( Несміяна тупотить ногами , проганяє їх , на сцені з’являється музикант )
Я ходив по білу світу
Знався з умними людьми
Щастя є і щастя нету
Є любов нема любові .
Досить , досить перестань .
Якщо поганенька пісенька моя
То вам заспіває вся дітвора
Може й ви з ними принцесо
Стане вам радісно й весело .
Добре я згодна буду співати ,
Давайте друзі ви будете допомагати .
Пісня « Улибка .»
Хочу з вами подружити і клянусь не буду плакати , а сміятись буду я .І на закінчення хочу побажати , щоб все ваше життя вас супроводжувала радість . Хай щастить вам всім .
Ну що ж діти , принцесу ми розсмішили , самі повеселилися , отримали добрий настрій .
Всього вам найкращого , до побачення .
Свято :
День учителя .
Вихователь : Фурманчук Н. І.
Розпочинаємо наше свято .
Пісня :”Що у нас “.
Привітання директора школи .
Для вас сьогодні посмішки вітання ,
Жоржин і айстрів ніжна розмаїть ,
Найкращі найщиріші побажаннялві ,
Що йдуть від серця нашого прийміть .
Нехай життя квітує буйним цвітом
І свято радісне приходить знов і знов,
А доля хай дарує з кожним роком
Вам щастя радість і любов.
Вітаємо всіх вас з чудовим святом ,
Воно і ніжністю і радістю дзвенить,
Учителі у слові цім багато
Добра любові щирості звучить.
Хай доля ніколи не зраджує вас
І буде безхмарним життя і красивим
Щоб юним себе почували весь час,
Здоровим натхненним і завжди щасливим.
Хай серце ваше зігріває тепло ,
Щоб завжди в душі панувало добро ,
Краси і наснаги , здоров’я без ліку
І довгого , довгого щедрого віку.
Пісня. Свято вчителів.
Які прекрасні зорі в темнім синім небі
Вони чудові та такі далекі ,
А знаєте що є земні яскраві зорі ,
Та часом їх розгледіти нелегко
І зараз тут у нашім залі
Зібралися саме такі яскраві зорі
Вони горять вогнем палким пророчим
Дарують світ науки і розкривають дітям очі ,
На світ яскравий і прекрасний
Любі вчителі ви заслуговуєте на найвищі нагороди . Ми ж хочемо подарувати вам свою любов вдячність і маленькі казкові зорі.
Орденом яскравого сонця нагороджується найяскравіша зірка сузір’я директор школи.
За вашу мудрість і терпіння
І за порядок в управлінні
За бездоганную роботу за всі старання і турботу прийміть цю скромну нагороду.
Орденом золотого місяця. Нагороджуються наші завучі .
За труд титанічний недоспані ночі ,
За ваші таланти та звершення творчі ,
За чесність та справедливість…
В цю радісну мить
Орден казковий на щастя візьміть.
Пісня. Хороший настрій .
Звання перша зірка – одержують наші яскраві , добрі ,милі , палаючі незгасним вогнем ранкові зорі , учителі початкових класів .
Найперші вчителі -ранкові зорі
Спасибі вам за те що є в нашій школі ,
За те що все віддаєте ви дітям :
Турботу , розум , мудрість ,
Тепло своїх сердець ,
Любов , терпіння , ніжність.
Ми вас вітаємо щиро і зичимо щастя й миру.
Пісня : Першокласники.
Зірками : чистоти і порядку -нагороджуються наші трудолюбиві , привітні , невтомні ранні зіроньки -вихователі початкових класів.
Спасибі вам за те що були для них як рідна мати , за те що всім допомогали , і вдягали , і взували , згадають діти ще не раз в житті про ваші руки золоті.
Пісня. Виховання починається з посмішки.
Любіть, вивчайте рідну мову ,
Так часто дітям говорили ви .
Вона як пісня колискова ,
Як вранішня роса на запашній траві.
Ці слова діти чули від наших справедливих і мудрих вчителів української мови.
Вони нагороджуються зіркою -чарівного пера.
Сердечно вдячні вам за те що вчили ви дітей життя любити і щире слово золоте , що кличе з книжкою дружити.
Зіркою - геометрична прогресія нагороджуються : серйозні , мудрі та винахідливі зорі , учителі математики та фізики .
За те що мислити дітей навчили
І на все це не шкодували сили .
За теореми , аксіоми , за інтеграли , функції , рівняння. Прийміть від нас всіх щирі привітання .
Зіркою - блакитного глобуса-нагороджується весела і невтомна учитель природи та географії.
За те що ви навчили світ любити ,
Нічого не ламати і не бити ,
В природі більш ніж треба не хапати ,
Всіх боронити , стійко охороняти . За те що учні знають ліси, де пальми є і кіпариси
Високі гори , сине море прийміть вітання привелике .
Танок.
Зіркою скрипічного ключа - нагороджується наша загадкова , чарівна й милодійна зоря : учитель музики .
За те що не даєте ви сумувати ,
слух розвиваєте , вчите співати .
За те що диво ноти дітворі відкрили
І музикою учнів окрилили .
Ми вдячні вам довіку :
Бажаємо щастя й днів ясних без ліку .
Зіркою трудової слави - нагороджуються : невтомні працівники трудового навчання .
Спасибі вам за те що цвяхи забивать дітей навчили
і страви готувать вони уміли ,
за те що поважали їх і розуміли ,
за ваше піклування і турботу ,
за причудові генеральні прибирання
вам нагороди наші і вітання.
Пісня. Спасибі вам учителі.
Зірками чистоти та порядку нагороджуються : наші трудолюбиві, привітні , невтомні ранні зорі : вихователі старших класів . За те що ви як феї добрі , милі дітей учили малювати , крючком в'язати , гарно вишивати , любити працю , добре слово розуміти . Сьогодні вам за все спасибі кажуть діти.
Танок. Вальс квітів.
А ще на нашому педагогічному небосхилі зявилися нові зорі : це молоді педагоги .
Вони нагороджуються орденом - нова зоря .
Ми хочемо вам щастя побажати і неба чистого як волошковий цвіт , нехай щасливим буде ваше майбутнє , а сьогодення хай прекрасним буде.
На нашому шкільному небосхилі ніколи не згаснуть наші зорі - пенсіонери . Ми також нагороджуємо їх орденами - негаснучі зорі .
Вірш. Учителі.
Учителю ! Вклоняюся доземно перед великим іменем твоїм . Вже проростають ті маленькі зерна під поглядом як сонцем золотим .
Учителю ! Ти наче нездоланність крізь все проносиш іскру доброти , щоб засвіти в серденьку дитячім вогонь священний розуму й краси . Учителю ! Невже ти не втомився у юні душі класти щось нове , для цього ти нас віті народився у цьому є покликання твоє. Учителю ! І слів не підібрати ,епітетів , метафор, порівнянь , щоб вдячності слова ці проказати за все , що ти так щиро віддавав . Учителю ! Прекрасного ти гідний ,бо вибрав у житті свою мету . Від імені усіх скажу : спасибі за вашу працю вчительську святу .
Пісня . Спасибі вам учителі.
Сьогодні індивідуальний підхід тлумачать як психолого-педагогічний принцип, що передбачає організацію педагогічного впливу в освітньому виховному процесі, здійснюваному в навчальних закладах (і в родинному середовищі також), з обов’язковим урахуванням індивідуальних особливостей дитини та умов її життя. Змістом такого підходу є гнучке використання педагогами та батьками інтегрованої і різноманітної системи форм, методів та прийомів навчально-виховної роботи, в основі якої лежить бачення цілісної картини індивідуального розвитку кожної дитини.
Індивідуальний підхід має свою специфіку в навчальному та у виховному процесах. Відтак, індивідуальний підхід у вихованні — це варіативне використання педагогом цілісної системи засобів, форм, методів та прийомів виховної роботи з урахуванням комплексу індивідуальних відмінностей дітей. Індивідуальний підхід у навчанні розглядають як вибір педагогом особливих засобів активізації навчально-пізнавальної діяльності кожного вихованця. Варіюються, зокрема, вимоги до засвоєння матеріалу, який вивчається (добір завдань, різних за змістом та ступенем складності); форми організації навчання (фронтальна, групова, індивідуальна); кількість та характер допомоги, що надається дітям; темпи оволодіння знаннями та навичками.
Однак на практиці це виявляється в запровадженні так званих "предметних" занять, які ведуть вузькі спеціалісти (різні форми організації зображувальної діяльності, спеціальні заняття з розвитку пізнавальної активності, "логічного мислення". І лише в поодиноких випадках можна зустріти розуміння індивідуалізації виховання певної групи дітей як такого керівництва, такої організації життя дитини в дитячому садку і сім’ї, які створювали б широкі можливості для виявлення ініціативи, творчої активності, мовленнєвих чи організаторських здібностей, для їхнього зміцнення та вдосконалення. Варто застерегти від повторення кількох серйозних типових помилок. Часто дорослі "педагоги і батьки" аж занадто перебільшують важливість тих чи інших особливих дитячих досягнень, всіма способами стимулюючи посилені вправляння, раннє додаткове навчання. Як правило, це призводить до надмірного виснаження дитячої психіки, а відтак, до значного зниження інтересу до діяльності тощо. По суті, хибним є і протилежна поведінка дорослих: нехтування неординарними виявами творчих здібностей дитини. Такі перші паростки можуть, не закріпившись, згаснути і вже не відновляться в тій першій цінності для дитячої особистості. Лише науково виважений індивідуалізований підхід до виховання дитячої особистості може стати ключем до розв’язання проблеми. Зрозуміло, що першим кроком тут має бути підвищення рівня психолого-педагогічних знань вихователів та батьків. Головна умова — бездоганне володіння знаннями вікових особливостей фізичного і психічного розвитку дитини . Обов’язкова складова успіху — розуміння того, що їй притаманний свій розвиток, обумовлений цілим рядом причин.
З точки зору психології, мабуть, можна сказати, що індивідуальна форма навчання — це форма організації навчальної діяльності, яка повністю ґрунтується: на вивченні індивідуальності; на врахуванні індивідуальних здібностей, нахилів і відмінностей; на розвитку особистості.
Нові орієнтації й цінності сучасної освіти обумовили необхідність розуміти дитину як індивідуальну дійсність і як індивідуальну можливість.
Пригадаємо, що індивідуальним у людині називають те особливе, що вирізняє її з-поміж інших людей, а індивідуальністю — яскраво виражену сукупність ознак, властивих окремій людині, які закладені природою або набуті нею в індивідуальному досвіді. Особливими можуть бути інтелектуальні, вольові, моральні, соціальні та інші риси особистості. До індивідуальних особливостей відноситься своєрідність сприймання, мислення, пам’яті, уяви, інтересів, нахилів, здібностей та ін. Вона значною мірою обумовлює процес засвоєння знань, формування всіх якостей особистості.
Глибоке знання індивідуальних особливостей дитини необхідне для вирішення двох завдань, взаємопов’язаних між собою:
- індивідуалізації — підтримки й розвитку одиничного, особливого, своєрідного як потенціалу особистості;
- соціалізації — адаптації в соціальному середовищі і самореалізації особистості в ньому.
Індивідуалізація навчання — це система засобів, яка сприяє усвідомленню дитиною своїх сильних і слабких можливостей навчання, підтримці й розвитку самобутності з метою самостійного вибору власних смислів навчання. Індивідуалізація сприяє розвитку самосвідомості, самостійності й відповідальності.
Педагогічна підтримка полягає в спільному з дитиною визначенні її інтересів, цілей, можливостей і шляхів подолання перешкод (проблем), які заважають досягати позитивних результатів у навчанні. Підґрунтям педагогічної підтримки є взаємини рівноправності, рівноцінності, поваги й довір’я між вихователем і вихованцем.
Індивідуалізація передбачає:
- індивідуально орієнтовану допомогу в усвідомленні власних потреб, інтересів, цілей навчання;
- створення умов для вільної реалізації наданих природою здібностей і можливостей;
- підтримку у творчому само втілення ;
- підтримку в рефлексії.
Так, ми встановили, що більшість дітей легко, вільно й доволі активно спілкується з дорослими, які приходять у групу. Вони охоче відповідають на різні запитання, однаково емоційно реагуючи, коли знають і коли не знають відповідь. Активно включаються в запропоновану дидактичну гру, готові разом працювати. Але водночас не замислюються над поясненням дорослого, легко реагують на помилки, труднощі, очікують від дорослого підказки. Дітей приваблює сам процес спільної діяльності з дорослим. Активного пізнавального ставлення до запропонованої гри не виявляють, звідси й лишаються поза увагою спосіб розв’язання і вболівання за результат, не з’являється потреба замислитися в ситуаціях виникнення труднощів, зробити спробу їх проаналізувати, узагальнити тощо. За умови досить об’ємного словникового запасу висловлювання більшості дітей примітивні, кострубаті, часто однослівні. Відсутнє так зване чуття мовлення (дитина не бачить відмінності між кострубатою та гарною фразою, не прагне наслідувати поданий зразок). Активність у спілкуванні поверхова.
Відомо, що одним із новоутворень у пізнавальній сфері старшого дошкільника є здатність міркувати. Проте спостереження показали, що й сьогодні, як і багато років тому, рівень сформованості такої здатності надто низький. У практиці роботи продовжує панувати неконструктивна поведінка дорослих (педагогів і батьків) у ситуаціях розглядання дитиною різноманітних сюжетних зображень. Упродовж усього дошкільного дитинства наші хлопчики й дівчатка чують однотипні запитання: "Що тут намальовано? Що ти тут бачиш?" Тож і закріплюється відповідний штамп відповіді: перелік окремих елементів зображення, часом фрагментів, назв дій. І зовсім відсутній досвід обстеження зображеної ситуації, видивляння й водночас розмірковування над баченим. Дорослий завжди поспішає отримати від дитини бажану відповідь. Відсутні ситуації для тренування здатності до розмірковування й умо-висновків. У дитячому досвіді міцно закріплено практику одно варіантного розв’язання будь-якого завдання. Цьому сприяють і загально-групові заняття, коли педагоги відразу стверджують правильну відповідь, після чого інші діти лише механічно повторюють її.
Розкрити індивідуальний стиль пізнавальної діяльності кожного вихованця можуть допомогти цілеспрямовані спостереження.
Так, провівши такі спостереження на різних колективних заняттях, ми змогли чітко виділити кілька підгруп дітей — вихованців старшої групи, об’єднаних типовою поведінкою.
1 група — високий рівень активності. За характером пізнавальної активності лише у двох дітей із групи ми зафіксували її достатній рівень. Ці діти уважні до того, як вихователь готує роздатковий матеріал, завжди готові йому допомогти. Активно, організовано й швидко включаються в запропоновану діяльність, завжди працюють самостійно. Звертаються до дорослого лише в критичних моментах, запитання чіткі, відповідь схоплюють швидко. Вболівають за результат, здатні самостійно виправити власні помилки, правильно оцінити свою роботу.
В індивідуальному режимі виконання дидактичних завдань такі діти виявили досить високу здатність працювати за умови поетапного контролю з боку дорослого. У них досить високий рівень навченості, під впливом емоційно забарвленої оцінки їхніх уже перших успішних дій вони швидко опановують спосіб дії, вивільняються з-під керівництва, самостійно завершуючи завдання. Цілком самостійно справилися із новим завданням, подібним до попереднього. Терпляче долали труднощі, не зверталися по допомогу.
2 група — діти з демонстративно активною поведінкою. Ці діти охоче відгукуються на будь-яку пропозицію, не дуже вслухаючись у те, що їм пропонують. Відразу розповідають про себе все, діляться останніми яскравими враженнями, повідомляють про нові події вдома, власні досягнення. Якщо дорослий виявляє інтерес до такого спілкування, дитина повністю переключається на бесіду і не згадує, що вона відгукнулася на пропозицію попрацювати. Якщо дорослий не нагадує про завдання, до нього не повертаються. Водночас ці діти активно включаються й у виконання завдання. Вони охоче приймають усе, що пропонує їм дорослий. Проте самостійно виконувати навіть цілком посильні завдання не вміють. Інструкцію слухають неуважно, покладаючись на те, що, як водиться, дорослий кілька разів повторить завдання, тож досить запам’ятати початок роботи. І надалі їм весь час потрібна присутність дорослого для постійного схвалення виконаного кроку, підказки-стимулу. Результатом своєї роботи дуже пишаються, нав’язливо пропонують усім подивитися й послухати. Але при цьому не дуже переймаються точним дотриманням інструкції.
Характерно, що діти цієї групи мають здатність відмічати всі деталі, багато про них говорять, але часто відволікаються, забуваючи про саме завдання, не здатні встановлювати смислові зв’язки між ситуаціями при самостійному сприйманні.
Так, отримавши завдання скласти розповідь за чотирма сюжетними картинками, між якими треба знайти зв’язок, діти пропускають умову — роздивитися й визначити послідовність зображених подій, а потім скласти розповідь. По суті, вони розповідають зміст кожної окремої картинки, і навіть, коли й роблять спробу об’єднати зображене, цілісної розповіді в них не виходить.
Важкими для дітей другої групи виявилися й творчі завдання. Серйозним гальмом для дітей цієї групи є відсутність у них систематизованих уявлень про предмети і явища навколишнього світу і, як наслідок, — несформованість узагальнених способів мислинєвої діяльності, здатності до побудови власної пізнавальної діяльності, до завбачення майбутніх змін. Є всі підстави думати, що основною причиною недостатньої компетентності дітей, їхньої готовності до продуктивної взаємодії з новою інформацію є низький рівень розвивальних можливостей традиційної практики життєзабезпечення дітей у сучасному дошкільному навчальному закладі.
3 група — низький рівень пізнавальної активності. Ця група виявилася найчисленнішою. Дітей у ній об’єднувала одна чітка особливість — низький рівень навченості На колективних заняттях вони поводяться по-різному, залежно від особливостей темпераменту, рівня вихованості, організованості тощо. Але всі вони можуть виконувати тільки конкретні, з елементами показу-підказки, дії. Якщо вихователь довго не підходить до когось із них, вони припиняють роботу, не переймаючись тим, що інші діти вже завершують свої завдання.
Водночас інтелектуальний потенціал більшості цих дітей такий, що від них можна було б сподіватися кращих результатів. Важливо тільки якомога швидше пробудити в дошкільнят інтерес до пізнавальних завдань. Цьому сприятимуть індивідуальні заняття і заняття з малими групами. Бажано тримати під контролем особистий інтерес до виконання завдання кожного вихованця, індивідуально попрацювати з ними, щоб навчити висловлювати свою думку з приводу виконуваного завдання, аналізувати помилки, обмірковувати свої кроки наперед, оцінювати досягнутий результат. Перший час емоційне задоволення від власного успіху важливіше за якісні досягнення дитини по суті. Пробудивши й закріпивши пізнавальний інтерес у дітей, крок за кроком спрямовуватимемо їхню самостійну діяльність та пізнавальну активність у спеціально створюваних ситуаціях. Категорично неприйнятні будь-які моралізування та примус. Лише заохочення, зацікавлене, небайдуже ставлення та емоційна підтримка з боку дорослих. Зрозуміло, що сам вихователь не зможе виправити ситуацію. Це можливо тільки в тісному співробітництві з родиною. Позиція дорослих має бути єдина. А в окремих випадках саме батьки можуть швидше досягти відчутних змін у поведінці дитини, виявивши непідробний, емоційно забарвлений інтерес до її успіхів на шляху до шкільного життя.
Як показують наші спостереження, у дітей цієї підгрупи немає досвіду класичної сюжетно-рольової гри. Відчуваючи велику потребу в ігровому спілкуванні з однолітками, ці діти не вміють самостійно організувати сюжетно-рольову гру — бракує досвіду. Весь їхній вільний час у кращому разі заповнюється різними дидактичними іграми або простими маніпулятивними діями з іграшками. Періодично діти сходяться групками, виявляючи бажання пограти разом, проте гра не виходить: не вміють зав’язати сюжет, узгодити рольові дії. В результаті групки або тихо розпадаються, кожен починає гратися своєю іграшкою, або виникають конфлікти. Вихователі, як правило, ігнорують сюжетно-рольову гру, не роблячи жодних спроб допомогти дітям розгорнути сюжет.
А таким дітям конче потрібне спілкування малими групами з дорослим партнером та друзями, їм треба давати можливість "виговоритися": розповісти про домашні справи, заповітні мрії, малюнки тощо. Це саме стосується і сім’ї. Дитина має чітко усвідомити ще до школи, що її можуть зрозуміти інші, що вона заслуговує на схвалення, а не лише на критичні зауваження та глузування. Враховуючи, що ці діти не звикли думати, не здатні до тривалих інтелектуальних напружень, їх треба через спілкування малими групами та через індивідуальні заняття тривалістю 5-7 хв. крок за кроком привчати до самостійності в розв’язанні пізнавальних завдань, обов’язково щоразу викликаючи позитивні емоції від власних досягнень. Така постійна підтримка допоможе зорганізувати дитячу увагу, спрямувати вольові зусилля на доведення справи до завершення.
Важливо окремо приділити увагу поведінці дітей третьої групи в ситуації труднощів та невдач, запобігаючи виникненню деструктивних емоцій. Натомість увага, підтримка, а часом і реальна допомога мають переконати дошкільників у власній здатності справлятися з подібними ситуаціями й накопичувати емоційний досвід подолання негараздів.
Висновки. Індивідуалізація виступає ефективним засобом навчання дітей старшого дошкільного віку, якщо організувати навчання за диференційованими програмами з урахуванням відповідного рівня психічного розвитку дітей та засвоєння ними знань, постійного обліку засвоєння матеріалу дітьми та забезпечення емоційної насиченості змісту навчання.
Принцип доступності вимагає, щоб обсяг і зміст навчального матеріалу були під силу учням, відповідали рівню їх розумового розвитку та запасу знань, вмінь і навичок. Слід відмітити, що спрощений зміст навчання знижує його розвивальні і виховні можливості. Тому рекомендується (за Л.В. Занковим), щоб зміст завдань для учнів знаходився в зоні їх найближчого розвитку.
Сутність і шляхи реалізації принципів індивідуалізації і диференціації навчання.
Під індивідуалізацією слід розуміти організацію процесу навчання на основі врахування індивідуальних особливостей учнів.
Під диференціацією слід розуміти організацію процесу навчання за декількома різними навчальними планами, програмами, завданнями в формі окремих груп, створених на основі врахування будь-яких узагальнених індивідуальних особливостей школярів.
Диференціація навчання є варіантом індивідуалізації, способом реалізації індивідуального підходу до учнів. Відмінність диференціації від індивідуалізації полягає в тому; що врахування індивідуальних особливостей учнів здійснюється в такій формі, де учні групуються на основі будь-яких особливостей для окремого навчання в умовах класу.
Суть принципу індивідуального підходу заключається в адаптації (пристосуванні) навчання до змісту і рівня знань, умінь та навичок кожного учня або до характерних для нього особливостей процесу засвоєння, або навіть до деяких стійких рис його особистості.
Основним засобом реалізації даного принципу є індивідуальні самостійні роботи, котрі виступають як дидактичний засіб організації і керівництва самостійною діяльністю учнів на всіх етапах навчання.
Під диференціацією розуміють таку систему навчання, при якій кожен учень одержує право і можливість приділяти переважну увагу тим напрямкам навчання, котрі у найбільшій мірі відповідають його схильностям. Види диференціації: рівнева і профільна.
Рівнева диференціація виражається у тому, що навчаючись в одному класі, за однією програмою та підручником, школярі можуть засвоювати матеріал на різних рівнях. Визначальним при цьому є рівень обов’язкової підготовки.
Профільна диференціація припускає навчання різних груп школярів за програмами, котрі відрізняються глибиною викладання матеріалу, обсягом відомостей і навіть номенклатурою питань, що вивчаються. Обидва види диференціації - рівнева та профільна - існують і взаємно доповнюють один одного на всіх ступенях шкільної математичної освіти, однак у різній питомій вазі,
Вимоги до здійснення рівневої диференціації :
Ø відкрите пред’явлення рівня обов’язкової підготовки повинно здійснюватися на всіх етапах навчання, учням повинні бути зрозумілі і відомі наочні, повсякденні, так і підсумкові обов’язкові вимоги;
Ø рівень, на якому ведеться викладання, повинен бути вище обов’язкового рівня засвоєння матеріалу;
Ø всі учні повинні пройти через етап опорних знань, через етап роботи над обов’язковими результатами;
Ø послідовне просування за рівнями;
Ø облік індивідуального темпу досягнення обов’язкових результатів;
Ø відповідність змісту, контролю і оцінки прийнятому рівневому підходу;
Ø добровільний вибір засвоєння і звітності.
Виділеним і відкрите пред’явлення всім учасникам навчального процесу рівня обов’язкової підготовки є основою диференціації навчання.
Досягнення рівня обов’язкової підготовки є критерієм, підставою для організації диференційованої роботи у класі. Контроль повинен передбачати для всіх учнів перевірку обов’язкових результатів навчання і доповнюється перевіркою засвоєння матеріалу на більш високих рівнях.
Засвоєння матеріалу всіма учнями на обов’язковому рівні вимог програми називають базовим рівнем. Підвищення базового рівня спів відносно здібностям, бажаним і інтересам учнів називають підвищеним рівнем.
Диференційний підхід в навчанні – це засіб реалізації індивідуального підходу. Орієнтація навчання на середнього учня себе не виправдовує, оскільки при цьому по різному використовується потенціал слабких і сильних учнів. Останній надається сам собі, чим пояснюється втрата інтересу до навчання.
Активність учнів також залежить від розвитку мислення. Рівень практичних дій і у сильних і у слабких школярів практично однаковий. Мотивація, відношення до учня також залежить від того, як учень справляється з роботою, чи отримує він задоволення від неї чи ні. Наведені міркування говорять про те, що з усіх критеріїв, що використовуються для організації індивідуального підходу до навчання учнів, рівень розвитку мислення – найважливіший. Аналіз методичної літератури показує, що проблема індивідуалізації навчання часто розв’язується без урахування мети розвитку мислення. Учитель з досвідом робить це інтуїтивно вірно, але початківець захоплюється зовнішньою стороною індивідуального підходу. Необхідно, щоб обидва могли свідомо їх реалізовувати.
.